Lojistik Firmaları Anadolu Yakası

Lojistik ve Depolama Firmalarının Kalitesi

Lojistik firmaları arasında kıyasıya bir rekabetin olduğunu görebilirsiniz. Çok uzun yıllardır üretimin ve tüketimin arasında olan dengeyi sağlayan sektördür. Dolayısıyla farklı müşteri grupları ve farklı ihtiyaçlar doğdukça yeni nesil bir lojistik anlayışı doğmuştur.

  • 1PL: Birinci Parti Lojistik
  • 2PL: İkinci Parti Lojistik
  • 3PL: Üçüncü Parti Lojistik
  • 4PL: Dördüncü Parti Lojistik

 

Her birinin kendisine has düzenli bir yapısı olmasından ötürü ihtiyaçlar dahilinde lojistik çözümler sunmaktadır. Şu sıralar depolama faaliyetleri ile taşımacılık faaliyetleri her biri için ortak bir paydada toplanmıştır. Fakat üretimini yaptığınız ürünün veya sunacağınız hizmetin yapısına bağlı olarak farklı istekler ortaya çıkabilir.

Örneğin stok yönetimini yaptırmak istiyorsanız ve envanter kaydıyla depolama hizmeti aldığınız firmanın katma değerli işlemleri tamamlamasını amaçlıyorsanız seçiminizi buna göre yapmalısınız. Bu durumda 1PL ve 2PL sizin için uygun bir tercih olmayacaktır. Fakat 3PL ile 4PL ile tüm ihtiyaçlarınızı çözüme kavuşturabilmeniz mümkündür.

Firmaların çözüm odaklı hizmet yapısı sebebiyle pek çok yönden ortak çalışabildiğini görebiliyoruz. Örneğin 3.parti lojistik firmaları ile anlaşarak ürünlerinizin depolama ve taşımacılık noktasında sorunsuz bir şekilde belirlenen noktaya ulaşmasını sağladınız. Fakat ihraç edeceğiniz ürünün gümrükleme sonrasında da belirli bir lokasyon üzerinde depolama hizmetine ihtiyacı olacak. Bu durumda 3PL veya 4PL firmaların yaptıkları en büyük atak lokal bir bölgede sizin ihtiyacınızı karşılayabilecek 2PL bir firmayla ortak çalışmaktır.

Bu durumun size getirisi ise ürünlerinizi uygun noktada stoklayabilir ve ilgili hedefe sevkiyat maliyetlerini düşürebilirsiniz. Yine zamandan edeceğiniz tasarruf ile beraber stok sorunu yaşamamak mümkün olacaktır. Global lojistik firmaları katma değerli hizmetler olarak ambalajlama, fiyat ve etiket, sayım, montaj gibi hizmetleri de üstlenmektedir. Haliyle depolama hizmeti aldığınız gibi yanında diğer işlemlerin yapılmasını da mümkün hale getirebilirsiniz.

Size sağlanan bu hizmet için ilk bakacağınız unsur lojistik masrafları olabilir. Fakat iyi bir lojistik ağına sahip, depolama yönünden ve taşımacılık yönünden sizi mağdur etmeyecek bir firmayla zaten kazançlı çıkan siz olacaksınız. Yani daha uygun bir lojistik hizmet ile stok sorunu, yanlış depolama, ihtiyaca uygun olmayan nakliye işlemleri ve zaman sıkıntıları yaşanabilir. Tüm bunlar size ve ürününüze olduğu kadar müşterinize de yansıyacak problemlerdir.

Dolayısıyla kaliteli bir hizmeti müşterilerinize ulaştırabilmek için kaliteli lojistik firmaları ile çalışmanız elzemdir. En azından araç filosunda sizin ürünlerinizi sevkiyat işlemlerinde sorunsuz taşıyabilecek bir alternatif bulundurması, depolama tesislerinin konumları, nakliye ve stok ağı için güncel bir planlama olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Büyük çaplı nakliye ve depolama hizmetleri için çoğunlukla 4PL firmalar öne çıkıyor. Çünkü teknolojinin getirisini en iyi şekilde kullanarak bizlere en hızlı hizmeti verebiliyorlar. Maliyeti olabildiğince aşağıya çektikleri gibi kaliteden ödün vermeyerek üreticiden alınan ürünün son tüketiciye ulaşmasını sağlayabiliyorlar.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Cevap Yaz