Lojistik Nedir?

Lojistik, en temel kavram olarak nakliye ve taşımacılık hizmeti olarak bilinse de bundan daha fazlasını kapsamaktadır. Günümüz tüketim koşulları ve ihtiyaçları arttıkça lojistik ihtiyacına profesyonel çözümler geldiğini görmekteyiz. Baktığımız zaman bir ürünün üretim aşamasında da lojistik desteği alınabiliyor. Aynı şekilde üretim öncesi ve sonrasında da en temel unsurlardan birisi haline geliyor.

Öncelikli olarak lojistik hizmetinin bir araç, insan gücü, hizmet veya ürün olarak verilebileceğini bilmek gerekiyor. Ülkemiz baz alındığında ise lojistik firmaları çoğunlukla ürünlerin bir noktadan bir noktayla transferini yapmak, gümrükleme ve depolama işlemlerini yürütmek ya da ambalajlama ya da envanter stoklarla son tüketiciyle buluşmasını sağlamaktadır. Lojistik firması seçerken profesyonel ve yıllardır sektörün içerisinde yer alan alternatiflere yönelmek önemlidir. Keza depolamadan gümrük işlemlerine, yurtiçi veya yurtdışı taşımacılıktan tüketiciye doğru noktada ve doğru zamanda ulaşması elzemdir.

Bu kadar ciddi ve işlevsel bir iş yüküne sahip olan sektörün müşteri taleplerine cevap vermek için farklı rotalar oluşturması mümkün olabiliyor. Bunu karayolu lojistik firmaları veya havayolu lojistik firmaları olarak iki ana grupta toplamak mümkün. Yurtdışı lojistik hizmeti ise ülkemiz coğrafi konumu göz önünde tutularak denizyolu ile yapılabilmektedir. Yine yurtiçi nakliye ve depolama hizmetlerinde de uygun limanlar vasıtasıyla denizyolu tercih edilebilir. Kalitenin yanı sıra uygun fiyatlarla lojistik desteği alabilmek için pek çok firmanın sunduğu imkânları incelemek gerek.

Lojistik Firmaları

Lojistik firmalarının her geçen gün teknolojiyle iç içe geçen bir çalışma prensibine büründüklerini görmekteyiz. Özellikle Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ve daha da eskilere dayanan bir köke sahip olduğunu da belirtmeden geçemeyiz. Günümüz dünyasını ele aldığımız zaman olmazsa olmazların başında yer almaktadır. Basit bir örnekle satın aldığımız cep telefonunun yurda gelmesi, ilgili stoklarla envanter oluşturularak mağazalara servis edilmesi ve bizlere her şehirde satın alma imkânı tanınması bir lojistik hizmetinin getirisidir.

Artık nakliye, depolama gibi hizmetleri içerisinde toplayan bu sektörün olmadığı bir dünyanın düşünülebilmesi mümkün değil. Türkiye’nin her noktasında yerel, ulusal veya uluslararası lojistik firmaları görmek mümkündür. Asya ile Avrupa kıtalarını birbiriyle bütünleştiren ülkemizde ciddi bir ticaret ağı oluşmuştur. Gerek yerli gerekse yurtdışı menşei ürünlerin nakliye hizmetleri, depolama ve envanter detayları, gümrük işlemleri, üretim öncesi ve sonrası kaynak ya da stok yönetimleri, tüm verilerin titizlikle düzenlenerek kontrol altında tutulması mümkün olabilmektedir.

Büyük şehirlerde çok daha sık karşılaştığımız firmaların daha geniş bir konsept sundukları aşikâr. Kendilerine ait profesyonel depolama tesisleri sayesinde dilediğiniz şekilde ürün veya hizmetinizi farklı bir noktaya ya da müşteriye aktarma potansiyeline erişiyorsunuz. Bunun yanı sıra en iyi lojistik firmaları açısından bir kıyas yapıldığında havayolu, denizyolu ve karayolu olmak üzere tüm seçeneklerle sizlere hizmet verdiklerini görebilirsiniz. Sorunsuz ve zamanında nakliye kadar ilgili ürünlerin depolanması ve olası gümrükleme işlemlerinde çözüm üretilmesinin önem addettiği aşikâr.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Cevap Yaz