Türkiye’de Lojistik Sektörü İçin Blockchain Sistemi Yaratılacak

Türkiye’de Lojistik Sektörü İçin Blockchain Sistemi Yaratılacak

Son dönemlerde adından sıkça bahsettiren Blockchain sisteminin farklı sektörlerde de kendisine yer bulmaya başladığını görebiliyoruz. UND yani Uluslararası Nakliyeciler Derneği tarafından yapılan açıklama ise arz talep dengesi için Blockchain sisteminin Türkiye’de yaygınlaşmasını kapsadı. Bu proje kapsamında pek çok yenilik söz konusu olacak.

Özellikle uluslararası transport şirketlerinde boş dönüşlerin fazla olması, sınır kapılarında geçen işlem sürelerinin uzaması ve sefer sürelerinin ciddi anlamda artması bu gibi aksaklıklar yaratabiliyor. Türkiye için entegre edilecek Blockchain sisteminin lojistik sektörüne faydaları ise şu şekilde sıralanacak.

  • Ürünlerin %8,5’u için yaşanan hassas sıcaklık kayıplarının önüne geçilecek.
  • Her gün gerçekleşen 140 milyar dolarlık ödeme maliyetleri düşecek.
  • Ödemeler için var olan 42 günlük işlem süresi azalacak.
  • Türkiye baz alındığında 1 milyonu aşan boş dönüş seferleri kontrol altına alınacak.
  • V2V (Vecihle to Vecihle) sisteminin altyapısı oluşacak.
  • İdari ve genel ulaşım maliyetlerinde %20 oranında bir tasarruf sağlanacak.
  • Araçlar için verimlilik, risk ve durum raporları analiz edilebilecek.

Gerek lojistik şirketlerinin verimliliğini arttırmak gerekse araç ve şoför ile ilgili dataların sağlıklı şekilde işlenebilmesi için büyük bir blok ağı oluşturulacak. Bunun için harekete geçen UND ise Türkiye’nin lojistik sektöründe daha verimli bir rol oynamasını sağlayabilecek. Yalnızca şirket bazında değil şoför ve araç kalitesinin denetiminde de önemli bir rol oynayacak olan Blockchain ekosistemiyle beraber lojistik verimlilik maksimum düzeye çıkacak. Haliyle uzun vadede müşteri memnuniyeti olarak geri döneceğini söyleyebiliriz.

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google

Cevap Yaz